KEZDŐKNEK







HALADÓKNAK









HIRDETÉS





Szoftverek

Ha már van tárhelyünk és webcímünk, sajnos még nem kezdhetjük meg a programozást, ugyanis előtte meg kell teremtenünk gépünkön a megfelelő szoftverkörnyezetet (nem kell megijedni!).

A szükséges szoftverek

Ahhoz hogy programozni tudjunk, és az elkészült programot el tudjuk helyezni tárhelyünkön, szükségünk lesz egy (két) szoftverre.
A programozásra a legegyszerűbb szövegszerkesztők is alkalmasak, a program feltöltéséhez (a tárhelyen való elhelyezéséhez) pedig egy ún. FTP-kliensre lesz szükségünk. További kívánalom egy fájlkezelő, amellyel a szükséges fájl-műveleteket (másolás, átnevezés,...) is el tudjuk végezni.
Csak hogy tiszta legyen: a fájl nem más, mint programunk fizikai megjelenése.

Ha van a gépünkön Windows Commander vagy Total Commander, akkor könnyű dolgunk van. Mindkét szoftver képes lesz megfelelni az elvárásainknak: szövegszerkesztők, FTP-kliensek és fájlkezelők lesznek egyben.
Ha nincs, akkor használjuk az alábbi ingyenesen letölthető szoftvereket:
Szövegszerkesztőként és fájlkezelőként: Free Commander
FTP-kliensként: FTP Commander
(Elméletileg alkalmas a Windows Sajátgép (My Computer) fájl-kezelője mindhárom funkcióra, de ezt csak önkínzó kollégáknak ajánlom.)

A szoftverek használata, beállítása

Ha a szoftver(eke)t felinstalláltuk a gépre, ismerkedjük meg vele (velük).

A fájlkezelőkkel (Windows, Total és Free Commander) végezhető alapvető műveletek: másolás F5, törlés F8, és a legfontosabb, szerkesztés F4 billentyű. Ez utóbbira lesz majd szükségünk a programozáshoz, ugyanis majd itt tudjuk szerkeszteni a program-fájlt (tehát programozni). Vagyis a programozás részben leírtakat mindig az F4-gyel megnyitható ablakban kell végezni! Természetesen a szerkesztett program-fájlt mindig el is kell menteni (fent a Fájl menüpontban Mentés).

Az FTP-klienseken (Windows, Total és FTP Commander) állítsuk be a tárhelyünket, hogy tudjunk feltölteni. A tárhely beállításához három információra van szükségünk: kiszolgáló neve, felhasználónév, jelszó.
Ha fizetett tárhelyszolgáltatónál vagyunk, akkor ezeket megkapjuk tőle.
Ingyenes tárhelyszolgáltatónál az aktiváláskor küldött e-mailben vagy a honlapjukon megtaláljuk a kiszolgáló nevét (segítségként: extra.hu-nál: ftp.extra.hu, ingyennet.hu-nál megegyzik webcímünkkel pl. weblap.club.hu (www nélkül!), freeweb.hu-nál: ftp.fw.hu), felhasználónevünk és jelszavunk pedig az általunk megadott (Figyelem! Ingyennet.hu-nál a felhasználónév megegyezik a kiszolgáló nevével, tehát pl. weblap.club.hu!)
Akkor most állítsuk be az FTP-klienseket.
Windows Commandernél: Parancsok - FTP kapcsolódás..., a megnyíló ablakban Új kapcsolat..., az új ablakban a Kapcsolat neve rád van bízva, a többi adott (kiszolgáló neve, felhasználónév, jelszó), majd OK. Ezután a Kapcsolódás gombbal tudunk csatlakozni, így az egyik oldalon megjelenik tárhelyünk, amelyen ugyanolyan műveleteket lehet végezni, mint ha saját merevlemezünk lenne (fájl másolás, törlés,...). (Fontos tudni, hogy ha extra.hu-nál van tárhelyünk, akkor először egy wwwroot könyvtár jön be, ezt meg kell nyitnunk, majd ebbe kell elhelyezni programunkat!)
Total Commandernél: sajnos nekem az előbbi van, ezért erről nincs infom. De ha jól sejtem, valami nagyon hasonló lehet.
FTP Commandernél: Az FTP-Servers oldalon (jobb oldali ablak) New Server, a megnyíló ablakban a Name rád van bízva, a többi magától értetődő (FTP Server=kiszolgáló neve, User ID=felhasználónév, Password=jelszó), majd Save. Ezután kétszer klikkelünk az általunk elnevezett szerverre, és máris kapcsolódik. A bal oldalon a saját gépünk, jobb oldalt tárhelyünk lesz, indulhat a másolás, törlés,...


HIRDETÉS



Ide írhatsz: weblapclub@freemail.hu